V posledních letech probíhá proces digitalizace rádiové komunikace napříč celým spektrem služeb jako jsou městské policie, bezpečnostní agentury, záchranné služby, horské služby, atp... A jak to tak už bývá, většina novinek dříve či později pronikne i do radioamatérského světa. Konečně je to logické. Kdo z nás radioamatérů rád nevyzkouší něco nového. Nemusí ho to nadchnout, ale vyzkoušet si to chce většina z nás. Jde o uspokojení zvědavosti a pokud to člověka takříkajíc "chytne", tak začne přemýšlet, jak dál. A jelikož i my jsme chlapci zvědaví a moderním technologiím nakloněni, tak jsme se rozhodli uvést k radioamatérskému životu digitální technologii DMR.
Technický popis
Jedná se C4FM modulaci v provedení TDMA se dvěma Time-Sloty zabírající 12.5 KHz frekvenčního spektra.
Výhody DMR v porovnání s Analogem
- Čistá hlasová komunikace bez rušivých prvků (šumy, úniky, různé interference) - přenos je digitální tedy dvou-stavový. Buďto signál máš nebo ne. Buďto Ti rádio mluví nebo ne. A pokud není šum přimícháván přímo do modulační cesty (vítr foukající do mikrofonu stanice), tak nikdy žádný šum v DMR komunikaci člověk neuslyší.
- Dvojnásobná komunikační kapacita (na jednom kmitočtu jsou dva hovorové kanály) - Viz technická specifikace. Dva Time-Sloty dávají možnost dvou simultálních hovorů na převaděči bez toho, aby se jakkoli rušily nebo ovlivňovaly.
Úspora energie při vysílání (stanice výsílá jen polovinu času a tím pádem spotřebuje jen poloviční množství energie) - Stanice vysílá jen ve svém definovaném časovém okénku, takže druhou polovinu času je na příjmu a tedy nespotřebovává tolik energie, jako při vysílání.
- Větší komunikační pohodlí (provoz se rozděluje do skupin, které se navzájem neslyší) - DMR je profesionální systém, kde je kladen důraz na soukromí uživatelú a skupin. Z tohoto důvodu si může i obyčejný amatér užít klidu a soukromí a přitom být na příjmu. Velice se to podobá použití CTCSS nebo DCS, ale na analogovém převaděči (věšinou) nelze nastavit jinou CTCSS než jakou vysíla převaděč, protože málo který převaděč CTCSS propouští. Proto na analogovém převaděči je uživatel nucen poslouchat vše, co se tam odehrává, tedy i to, co ho nezajíma a ruší. Pokud nemá možnost další selektivní volby, tak má smůlu. V DMR tomu tak není. Pokud si nastavím skupinu 123 a bude hovor veden na jakékoli jiné skupině, tak o hovoru nevím, neruší mě, ale zárověň jsem na příjmu a jakmile někdo zavola na skupině 123, tak slyším a mohu odpovědět.
- Privátní volání - DMR standard definuje i tzv "privátní" volání. Jedná se o spojení, kdy jedna stanice volá druhou, respektive pouze tu jednu konkrétní, tedy jeji ID. V tomto případě všechny ostatní stanice (byť na stejné skupině) toto volání ignorují a tím pádem hovor neruší lidi ve skupině, případně dává oběma volajícím možnost soukromí, přestože se nejedná o šifrovaný hovor. Privátní volání navíc "prochází" veškerými skupinami, takže volající nemusí vědět, na které skupině volaná stanice poslouchá a přesto se hovor spojí.
- Možnost posílat SMS mezi stanicemi
- Přenos GPS souřadnic v celé DMR síti
Nevýhody DMR v porovnání s Analogem
- Všechny hlasy znějí podobně - To je dáno použitým hlasovým kodekem, šířkou zabraného pásma a především přenosovou rychlostí komunikace. Nicméně ve spojení s identifikací stanic na displayi se tato nevýhoda strácí. Jednoduše na displayi stanice vidím, s kým mluvím.
- Na hranici pokrytí by se s analogem dalo ještě nějak dorozumět - Pokud by šlo o volání o pomoc, záchranu života a podobně, tak je argument opodstatněný, ale v běžném HAM provozu je jen argumentem odpůrců digitálních forem komunikace. Když jsem na pokraji pokrytí s analogem, tak se do převaděče dostávám, ale s velkým množstvím šumu a protistanice z mojí relace příliš nemá. Na dlouhé povídání to také není, protože ucho protistance je po nějaké době unaveno šumovým pozadím mých relací. V digitálním světě je situace odlišná - pokud se do převaděče můj signál dostane, tak je pro protistanici moje relace stejně čistá a srozumitelná, jako by se jednalo o spojení na 10 metrů.
Proč zrovna DMR?
Jedná se o nejrozšířenější digitální technologii v profesionílním odvětví. A jelikož je nejrozšířenější, tak i stanice jsou levnější a dostupnější. Navíc budou ceny ještě klesat. Jednak vlivem konkurence (cca 5 velkých výrobců k 26.2.2013) a jednak tím, jak se přes různé bazary a odprodeje budou dostávat mezi lidi. Ti, kdož stanici nemají, ale chtěli by si poslechnout, jak takový provoz zní, nebo jaký je na převaděči provoz, si mohou nainstalovat malý prográmek, obyčejné 9K6 ready analogové rádio připojit ke zvukové kartě a poslouchat. Nejsou třeba žádné další HW dekodéry a podobné přípravky. Program sice "nemluví" tak věrně jako stanice s HW dekodérem, ale přednes je srozumitelný a jako prvotní poslech dostatečný.